Eğer çocuğunuz uyumakta zorlanıyorsa, yatağa gitmek istemiyorsa, tek başına uyuyamıyorsa veya geceleri çığlık atarak uyanıyorsa;

Anlamaya çalışalım

Çocuklar korktuklarında, onların güvende hissetmelerine yardımcı olan kişilerin yanında olmak isterler ve yanlarında olmadığınız zamanlarda endişe duyarlar.

Eğer afet anında çocuğunuzla birbirinizden ayrı kaldığınız bir durum olduysa, tek başına yatağa yatmak çocuğunuza bu ayrılığı hatırlatıyor olabilir

Uyku zamanı başka işlerle meşgul olmadığımız için bir hatırlama zamanıdır. Çocuklar genelde rüyalarında korktukları şeyleri görebilirler, bu sebeple uykuya dalmaktan korkuyor olabilirler.

 

Çocuğunuza bu durumda nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Eğer istiyorsanız çocuğunuzun sizinle uyumasına izin verebilirsiniz. Ona bunun şimdilik gerçekleşen ve geçici bir durum olduğunu açıklamanız önemli.

Bir uyku rutini oluşturmak yardımcı olabilir: beraber okunan bir hikaye, beraber edilen bir dua, sarılma vakti gibi. Ona her gün bu rutini açıklayın, böylece çocuğunuz onu neyi beklediğini biliyor olur.

Ona sarılın ve güvende olduğunu, sizin onun yanında olduğunuzu ve onu yalnız bırakmayacağınızı söyleyin. Çocuğunuzun özellikle zorluk çıkarmadığının farkında olmaya çalışın. Bu biraz zaman alabilir ama kendini daha güvende hissettiğinde uykusu ve uyku düzeni de düzelecektir.

 

Kaynak: National Child Traumatic Stress Network, Psychological First Aid Field Operations Guide